Чоловікам притаманний більш високий рівень математичних, технічних здібностей, просторового сприйняття і мислення; активність, цілеспрямованість, агресивність, а  жінкам - кращий розвиток писемного та усного мовлення, зайва балакучість, менш розвинене логічне мислення, велика емоційність та вразливість. Чи мають ці відмінності об'єктивне наукове підтвердження?

В середині XX століття за кордоном було проведено понад 40 досліджень інтелектуального і особистісного розвитку чоловіків та жінок, дівчаток і хлопчиків (за участю більше 35 тис. чоловік). У більшості досліджень за показниками розвитку інтелекту, мови і математичних здібностей відмінностей між хлопчиками та дівчатками шкільного віку не виявлено. Деяку перевагу хлопчики 8-11 років продемонстрували в вирішенні невербальних завдань. Перевага дівчаток відзначається по вербальному інтелекту (формування понять в 8-14 років і тест досягнень Стенфорда в 10-11 років).

Згідно тестуванням Е. Маккобі і К. Джеклін (1974), психологічні відмінності хлопчиків та дівчаток мають лише  чотири відзнаки: здатність до орієнтування в просторі, математичні здібності, мовні навички та агресивність. Чоловіки добре орієнтуються в просторі, мають кращі математичні здібності, але більш агресивні. Жінки краще володіють мовними навичками.

 Дж. Крамер займався дослідженням   зорово-просторових здібностей  дітей. В результаті було виявлено, що дівчатка приділяють більше уваги приватним характеристикам об'єктів (детаті предмета, деталі просторових відносин), а хлопчики - на узагальнені (предмет в цілому, просторові відносини в цілому). Відмінності зорового сприйняття лежать в різних способах і навичках сприйняття. Довгий час вважалося, що дівчата апріорі мають більш розвинені вербальні здібності, але на даний момент це не настільки очевидний факт. Наприклад, дослідження, проведені ще в 1995 і 1996 рр. Розеном і Робінсоном, не виявили яких-небудь значущих відмінностей у вербальних здібностях між дівчатками і хлопчиками в дошкільний період і в початкових класах школи.

У дослідженні соціального інтелекту виявлено вищий його розвиток у дівчаток, ніж у хлопчиків в підлітковому віці. У дівчаток краще розвинені, в порівнянні з хлопчиками, такі компоненти соціального інтелекту, як прогнозування розвитку подій в комунікативній сфері і гнучкості мовного спілкування. Соціальний інтелект забезпечує дитині можливість адекватно розуміти емоційний стан і особистісні особливості навколишніх, встановлювати дружні відносини з однокласниками, раціонально вирішувати виникаючі конфлікти, коректно взаємодіяти з учителями. Соціальний інтелект може бути одним з чинників академічної успішності та шкільної адаптації особливо у дівчаток (Л. Λ. Ясюкова). В одному з сучасних досліджень інтелектуально особистісного розвитку учнів 1-10 класів  виявлено відмінності між хлопчиками і дівчатками по індивідуально-динамічними показниками, незалежно від віку за темпом роботи (працездатності); точності виконання роботи; акуратності в виконавської частини навчальної діяльності.