Ні одна дитина не зможе Вам сказати готова вона до школи чи ні. Поки ще є трохи часу до вересня, можливо, вам стане в пригоді наша стаття. Які є види шкільної готовності, які фахівці можуть допомогти у перевірці рівнів зрілості малюка, що варто підтягнути, щоб полегшити адаптацію до школи - читайте у нашій статті.

У кожній родині, де є маленькі діти, рано чи пізно постає питання школи. Як обрати школу? Чи може варто обирати першого вчителя? А може в пріоритет поставити напрямок навчання у школі? Які медичні довідки необхідно отримати? Які канцтовари та книжки потрібні? А форма? Взуття? Портфель: з ортопедичною спинкою чи звичайною?...... Питань не перелічити. Та за дуже важливими і зрозумілими батьківськими клопотами інколи втрачається головна дійова особа – той чи та, хто йде до школи. А чи готова Ваша дитина до шкільного навчання? Давайте розбиратися.

Готовність дитини до школи або, іншими словами, шкільна зрілість визначається за такими основними аспектами зрілості:

фізична зрілість (зріст, вага, постава, зір, слух, рівень розвитку великої та дрібної моторики, загальний стан фізичного та нервово-психічного здоров'я тощо);

інтелектуальна зрілість (рівень сформованості різних видів мислення та мисленнєвих операцій (аналіз, синтез, узагальнення, порівняння, класифікація тощо), достатній рівень мовленнєвого розвитку);

особистісно-психологічна зрілість (бажання майбутнього школяра ходити до школи, розуміння ним основного змісту поняття «школа» та процесів, які в ній відбуваються, усвідомлення майбутньої ролі «учня», відбувається розділення процесу спілкування на «нормативне» та «людське» - дитина наближаючись до шкільного віку здатна взаємодіяти з людьми тому що цього потребують норми, дошкільник же орієнтується тільки на «подобається людина чи ні», бажання спілкуватися з однолітками, товаришувати, знаходити спільні інтереси, наявність пізнавального зацікавлення, творчого пошуку);

та емоційно-вольова зрілість (здатність дитини виконувати не зовсім цікаве для неї завдання протягом достатньо тривалого часу, можливість регулювати свою поведінку, витримка, емоційна виразність.

Якщо з рівнем фізіологічної готовності до школи допоможе лікар-педіатр та профільні лікарі дитячої поліклініки, то оцінити інші три аспекти готовності дитини до школи задача психолога. В процесі бесіди та за допомогою спеціальних тестів фахівець зможе скласти об’ємну картину рівня шкільної зрілості майбутнього учня, надати рекомендації, звернути увагу на можливі індивідуальні труднощі та запропонувати варіанти подолання у разі їх виникнення.

Важливо пам’ятати, що якщо Ваша дитина навчилася читати і писати, але інші рівні психо-фізіологічно-мовленнєвого розвитку не відповідають можливостям школяра, їй буде дуже важко застосовувати набуті знання і навички на практиці.

Будьте обізнані та заздалегідь звертайтесь за порадою до спеціалістів.