Ми живемо не для того, щоб їсти,

але ми їмо для того, щоб жити.

Сократ

Раціональне харчування – це фізіологічно повноцінне харчування людей з урахуванням їх віку, статі, характеру діяльності та інших факторів  Правильно організоване харчування  має велике значення для нормального фізичного та розумового розвитку дитини.

Раціональне харчування дітей – це  ціла система, заснована на дотриманні певних основних і головних правил здорового вживання їжі, вона передбачає: помірність, різноманітність, збалансованість.

1.Помірність –  калорійність раціону не повинна  перевищувати енергетичних витрат організму. Вважається, що за умови дотримання правильного здорового харчування загальна кількість калорій, що надходять в організм, має бути розподілена приблизно таким чином:

·         20% має припадати на білки;

·         близько 50% – на вуглеводи;

·         і тільки близько 30 % –  на жири.

2. Різноманітність – передбачає споживання продуктів усіх основних груп (хліб і крупи, овочі та фрукти, м’ясо та молочні вироби).

3.Збалансованість – означає правильне співвідношення цих груп продуктів.

Збалансований дитячий раціон має бути оптимальний у кількісному та якісному співвідношенні поживних речовин- білків, жирів, вуглеводів,  вітамінів, мікро- та макроелементів, харчових волокон та жирних кислот. Вони мають надходити в організм у необхідній кількості. Незбалансоване харчування може стати причиною різних захворювань.

Особливістю розвитку школярів є висока активність щитовидної, підшлункової  та інших ендокринних залоз. У цей період часто виявляються патології шлунково-кишкового тракту, дискінезія, реактивний панкреатит, починає себе проявляти ендокринна патологія -  цукровий діабет, ожиріння. Відбувається інтенсивний ріст скелету і м’язів. Спостерігається висока схильність до стресу, емоційна лабільність. Цей віковий період характеризується високою потребою в повноцінних білках, жирах, складних вуглеводах, мікроелементах (йод, селен - потрібне постійне поповнення їх запасів для синтезу гормонів щитовидної залози, які управляють енергетичними процесами) Дуже висока потреба також у таких мікроелементах як залізо, цинк, мідь, хром, кальцій.

Орієнтовний розпорядок харчування учнів може бути таким

- сніданок – 7.30 – 8.00,

-другий сніданок – 11.00 – 11.30

-обід – 14.00 – 15.00,

- підвечірок – 17.00 – 17.30,

- вечеря – 19.30 – 20.00 (вечеряти за 2год. до сну).

Основні групи продуктів(піраміда харчування)

Здорове харчування передбачає збалансований вміст  п’яти груп продуктів у денному раціоні

вироби із злаків, картопля,

фрукти та овочі,

молоко та молочні продукти,

м’ясо, риба,

продукти, які містять вуглеводи

·         Основу харчування мають складати вироби із зерна, бажано цільного.

Рис, гречка, вівсяна та пшенична каші у значній кількості містять рослинний білок, вітаміни групи В, а також складні вуглеводи, що є важливим джерелом енергії для малюка. Крім цього, до їхнього складу входять калій, манган та клітковина, що покращує травлення дитини. Корисними для приготуванні їжі є також рослинні жири, багаті вітаміном Е.

Раціон дитини має щодня включати овочі та фрукти.

Вітаміни A, C, K, P – запорука міцного імунітету та краси. Фруктово-овочеве меню стимулює обмінні процеси всередині організму, а результат видно зовні! Також корисні для малечі бобові та горіхи. За поживною цінністю вони близькі до м’яса.

Молоко, яйця, йогурти, сир – щедре джерело вітаміну D, кальцію та білків.

А лактобактерії, що містяться в кисломолочних продуктах, нормалізують травлення та сприяють засвоєнню корисних речовин.

М’ясо та риба багаті на фосфор та залізо.

Обираючи м’ясне меню, надавайте перевагу стравам із курятини, кролика, телятини, індика. А от жирної свинини бажано споживати якнайменше.

Менше за все дитині потрібні прості вуглеводи, що містяться
в газованих напоях і здобі.

Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби, вони частіше хворіють.

Забезпечте організм достатньою кількістю води.
Адже вона – головний учасник усіх обмінних процесів!