Гарний зір - одна з найважливіших функцій людського організму, що дозволяє людині бути повноцінною. З народження ми починаємо пізнавати світ, величезну роль у цьому процесі відіграють органи чуття. Саме зір допомагає нам отримати більше половини всієї інформації про навколишній світ.
Природа подарувала людині досконалий механізм зору, але людський організм не може швидко реагувати на стрімкі темпи змін у нашому способі життя. З ранніх років на зір спрямовується величезне навантаження, яке попередні покоління навіть не могли собі уявити. Навчальний процес – це велике навантаження на організм дитини, тому разом з атестатом зрілості учень часто отримує купу «шкільних хвороб». Однією з таких «шкільних хвороб» є зниження гостроти зору. Найбільш часто зустрічається короткозорість, активно прогресуюча в шкільні роки. Початок її розвитку найчастіше припадає на 6-10-річний вік. Внаслідок швидкого її розвитку практично кожний четвертий-п’ятий випускник школи страждає на короткозорість.

У зв’язку із розвитком  глобальної комп’ютеризації  виникають питання про вплив комп’ютера на здоров’я людини і особливо на дитячий організм.

Негативні чинники, які впливають на зір
1.    Розвиток  глобальної комп’ютеризації є одним із чинників, що впливає на сенсорні органи.  Короткозорість  може розвиватись через те, що екран монітора за контрастом вище, ніж навколишні об'єкти. Порушення фокусування-наслідок напруженої роботи за монітором, викликаний перенапруженням очних м'язів. Сухість очей: зменшення моргання приводить до «обсушування» рогівки ока і очних болів.
2.     Неправильна робота  з організації дозвілля дітей: неконтрольоване користування телефоном або планшетом. 
3. Малорухливий спосіб життя. Адже при недостатніх фізичних навантаженнях організм недоотримує кисень, що негативно позначається на гостроті зору. У сільських школярів, які більше бувають на повітрі, значно частіше беруть участь у трудових процесах дорослих, , цей вид патології реєструється набагато рідше, ніж у міських учнів відповідного віку.
     4. Незбалансоване харчування. Так, викликати зниження зору може дефіцит провітаміну А, вітамінів групи В, цинку, вітаміну D, заліза і фолієвої кислоти. 
     5. Читання лежачи. Воно викликає порушення кровопостачання очних м’язів і їх перенапруження.
     6.  Спадкова схильність. При наявності в одного або в обох батьків міопії або астигматизму схильність до цих хвороб може передатися і їх спадкоємцям. Для збереження гостроти зору в цих випадках діти повинні спостерігатися у окуліста, починаючи з самого раннього віку. 

Короткозорість, яка виникла в молодшому шкільному віці,  ще нестійка, але до 11-15 років зміни, що сформувалися в очах, набувають стабільного характеру. Тому при виявленні перших ознак короткозорості (дитина жмуриться при розгляданні далеких предметів, з’являється різь і ломота в очах, біль в області очниць, головний біль при тривалому читанні або іншій роботі ,що вимагає напруження очей) необхідно відразу ж звернутися до лікаря-окуліста. Своєчасно розпочате лікування і точне виконання  всіх призначень і рекомендацій лікаря може призупинити або уповільнити розвиток короткозорості.

  Рекомендації щодо збереження зору

1.     Раціональне харчування з достатнім надходженням в організм вітамінів, особливо А і В. Це жиророзчинні вітаміни. Найбільше їх міститься в рибі, оселедці, печінці тварин, вершковому маслі, яєчному жовтку, молоці. Вітамін А може утворюватися в організмі дитини при достатньому вмісті в їжі жиру зі свого провітаміну – каротину, що міститься головним чином в оранжево забарвлених фруктах і овочах (шипшині, хурмі, моркві, помідорах), а вітамін В здатний синтезуватися в шкірі дитини під впливом ультрафіолетової частини спектра сонячних променів. 
2.    Школярам, у яких виявлена короткозорість, слід обмежити додаткове навантаження на очі (крім шкільних занять). Їм не рекомендується надмірне фізичне навантаження, виконання завдань, пов’язаних з перебуванням у зігнутому положенні і опущеною вниз головою, підйомом тягарів, розгляд дрібних предметів. Не дозволяйте дітям читати під час поїздок у транспорті (особливо з екрану смартфона), переглядати фільми, мультики та кліпи.
3.    Обережність у виборі виду спорту. 
При невисокому ступені короткозорості можна вибирати види спорту, які не потребують хорошого зору і дозволяють тренуватися без носіння окулярів. Для профілактики захворювань очей та при спазмі акомодації й короткозорості  рекомендовані такі види спорту: бадмінтон, теніс, настільний теніс, волейбол, метання, спортивне орієнтування.
4.    Якщо дитині рекомендовані окуляри, їх необхідно обов’язково носити так, як вказав лікар (постійно, в кіно, в театрі, при перегляді телевізійних передач). Щорічно слід перевіряти гостроту зору і придатність очків для використання.
5.     Правильна організація робочого місця
Світло має падати ліворуч. У темний час доби лампа повинна освітлювати тільки документ, а не екран монітора, щоб уникнути відблисків. Оптимальним джерелом освітлення є настільна лампа з абажуром конусоподібної форми на ніжці, яка гнеться, на відстані 50-55 см. У разі необхідності можна змінювати напрямок світла, уникаючи засліплення очей. Не повинно бути різкого перепаду освітлення, тому включайте одночасно і верхнє світло, і настільну лампу, яка повинна знаходитися ліворуч. Лампа не повинна бути галогеновою (вона занадто яскрава). 
Для зменшення відблиску слід ретельно вибирати положення екрану, екран слід розташовувати під правильним кутом по відношенню до вікон. Відрегулювати при необхідності штори чи жалюзі, вертикальний кут екрана і властивості роботи екрана, щоб мінімізувати відблиск від верхнього освітлення.
Для роботи за комп’ютером необхідне зручне крісло. Бажано, щоб це було ергономічне (ортопедичне) крісло з підлокітником і підголовником.
Висота сидіння крісла (стільця) повинна бути такою, щоб руки на клавіатурі, були розташовані горизонтально.
Вибирайте правильну позу, а саме: прямо навпроти екрану, верхня частина монітора на рівні очей або трохи нижче.
Спина повинна мати опору.
Відстань від очей до монітора – 55-60 см (відстань витягнутої руки),  відстань від очей до зошита або підручника не ближче ніж 30 см.
Нижня частина монітора повинна бути    нахилена під невеликим кутом до працюючого (тобто, розташована трохи ближче).
При роботі з клавіатурою, кут згину руки в лікті повинен бути прямим (90 градусів).
При роботі з мишкою кисть повинна бути прямою і лежати на столі як можна далі від краю. 
Якщо дитина носить окуляри – їх обов'язково слід одягати при роботі за комп’ютером.
Робоче місце учня (його парта в школі, вдома – стіл), де він навчається, виконує домашнє завдання, підібран відповідно до його зросту
 6. Правила особистої гігієни
 Робіть перерву в сидячій роботі, вставайте і ходіть 15-20 хвилин кожні 1-2 години. Школярі початкових класів не повинні перебувати за комп’ютером більше 40-45 хвилин у день. 
Обмежуйте час роботи за комп’ютером. 
Слідкуйте за диханням: воно має бути рівним, без затримок.
Переміщайте погляд по всій площі екрану, намагайтеся не дивитися напружено в одну точку. Нехай поперемінно працюють усі м'язи очей, а не окремі групи, на які в цьому випадку буде падати максимальне навантаження. 
Виконуйте якомога частіше вправи для очей.
Сон – не менше 8-10 годин.

Вставши із-за комп'ютера, обов'язково вимийте руки з милом. Дослідження показали, що  клавіатури, якими користуються кілька людей, можуть містити стільки ж бактерій, скільки і поверхні громадських туалетів. Уже через 4 місяці після початку роботи на клавіатурі, під її клавішами і на мишці скупчується людський піт, сальні виділення і ороговіла шкіра - відмінне місце для життя багатьох хвороботворних організмів. Тому частіше протирайте клавіатуру свого комп'ютера і кілька разів на рік очищайте простір під клавішами. Якщо доводиться працювати за чужим комп'ютером або відвідувати комп'ютерні клуби, не забувайте мити руки після закінчення роботи (навряд чи працівники клубу дуже часто і ретельно роблять прибирання робочих місць). 
Комп'ютер шкідливий також і для органів дихання, оскільки ця побутова техніка притягує велику кількість пилу. Такий ефект є наслідком виникнення електричного поля, що оточує монітор, системний блок, сабвуфер. Крім того, електричне поле викликає іонізацію повітря в приміщенні і зниження його вологості, що також згубно впливає на якість роботи легенів людини. Нові комп'ютери при нагріванні окремих робочих частин виділяють у повітря шкідливі речовини, які знову ж таки вдихаються користувачем. Для зниження дії всіх цих факторів намагайтеся частіше робити вологе прибирання свого робочого столу, провітрюйте приміщення.
Щоденне тренування м'язів очей за допомогою простих вправ(всі вправи виконуються по кілька разів на день). 

Варіант 1
Даний комплекс вправ спрямований на ретельні тренування очних м’язів, зняття втоми і напруги, на поліпшення процесу кровообігу. Вправи рекомендовано виконувати для початку  по 2-3 рази, а коли дитина їх запам’ятає, можна переходити до повторення 5-6 разів. Обов’язково виконуйте вправи з дитиною, показуючи їй наочний приклад для наслідування. 
Вправа «Мружимося»
Міцно-міцно заплющуємо оченята на 4-5 секунд, потім відкриваємо.
Вправа « Крила метелика»
Моргаємо очима, як метелик махає крилами.  Рухи повинні бути без напруги, швидкі, легкі і невимушені.
Вправа «Світлофор»
Знаєте, як блимає світлофор на перехресті? Давайте його зображати: закриваємо почергово то праве, то ліве око.
Вправа «Тік-так»
Очима зображуємо годинник, дивимося вправо-вліво, як цокає маятник.
Вправа «Вгору-вниз»
Голову тримаємо прямо, дивимося оченятами вгору, а потім вниз.
Вправа «Переглядалки»
Граємо парами в переглядалки, хто кого перегляне. Дивимось на сусіда і не моргаємо якомога довше. Коли моргнув – закриваємо очі і відпочиваємо кілька секунд, вдаємо, що спимо.
Вправа «Годинники»
Малюємо велике коло очима за годинниковою стрілкою, а потім – проти.
Вправа «Хрестики»
Малюємо очима хрестики: дивимося вправо-вгору, вліво-вниз, а потім вліво-вгору і вправо-вниз.
Вправа «Далеко і близько»
Протягом 10 секунд дивимося на шкільну дошку або предмет, розташований максимально далеко. Потім повільно переводимо погляд на парту або максимально близький предмет і дивимося протягом 10 секунд.
Вправа «Робимо масаж»
Закриваємо очі, даємо їм відпочити. Легенько масажуємо повіки пальчиками, але не надавлюємо сильно.